Biografie

Vznik (2005-2008)

Počátky kapely leží v Brně v roce 2005. Tehdy dal Eyrah dohromady několik písniček pro kytaru, zpěv a posléze i klavír a s Ereis založil projekt Lost Grace.

Oba ale brzy začali tíhnout k tvrdší hudbě, a tak oslovili klávesačku Lori a o něco později přešli s novým kytaristou, nemem, definitivně na elektrický zvuk. Stávající skladby prodělaly mutaci a vznikly nové, folkový nádech ovšem zůstal a podpořil ho i příchod flétnisty Růžmena. Během následujících dvou let se sehrávali a spřádali plány, nepodařilo se jim ale najít bubeníka, a tak na koncerty nedošlo a po čase opadlo i nadšení. Když se Eyrah a Ereis odstěhovali do Prahy kvůli vysoké škole, byl rozpad jen otázkou času. Přišel v létě 2008. Lori s nemem se pustili do vlastních projektů a Eyrah s Ereis začali hledat nové spoluhráče.

Rozjezd (2008-2011)

Na podzim téhož roku se k Ertě připojil bubeník Orvin a kytarista Marcus. Ve čtyřech se zavřeli do zkušebny a začali nacvičovat a skládat. Hledání klávesisty se ukázalo jako mnohem těžší. Po mnoha nezdařených pokusech skončilo až v lednu 2010, kdy se objevila Rea. O pár měsíců později, s příchodem Saňoura, který se ujal fléten a mužských vokálů, byla kapela konečně kompletní a s obrovskou energií se vrhla na secvičování.

V červnu 2010 se konal první koncert v klubu K4 v Praze. I když šlo o poměrně malou akci, ohlasy z publika byly povzbudivé. Vystupování pokračovalo, došlo i na výjezdy mimo Prahu. Playlist se průběžně rozšiřoval, téměř na každém koncertě přibylo něco nového. Na svět přišly i první ertí placky. Koncem roku se kapela na jeden víkend zavřela do studia a nahrála čtyři skladby na dlouho plánované „demo“ EP. Vytoužené CD bylo pokřtěno v lednu 2011 během koncertu v pražském Exitu Chmelnice a za kmotry mělo Miloše a Moniku ze spřízněných Demencia Mortalis.

Navzdory úspěchům se v té době začaly v kapele objevovat vážnější neshody. Po březnovém koncertě byla ukončena spolupráce s Reou. Situaci to však už nezachránilo a v následujících měsících z Erthy odešli postupně všichni kromě zakládajících členů.

Nekonečné hledání (2011-2014)

Po rozpadu první pražské formace se velmi dlouho nedařilo dát dohromady plně funkční sestavu. Několikrát se vystřídala období hledání a přijímání nových členů, nácviku koncertního repertoáru a prvních společných koncertů, po nichž začali hráči kapelu opět opouštět. Tento nešťastný stav se nakonec protáhl na několik let a značně zbrzdil další vývoj kapely i tvorbu nových skladeb. Přesto se podařilo odehrát řadu koncertů, navštívit nová místa a navázat cennou spolupráci s dalšími muzikanty. V roce 2013 Ertha zahrála poprvé v zahraničí – v Berlíně na památném koncertě s Fauns a Devil‘s Kiss. Dodnes také trvá spolupráce s kytaristou a skladatelem Gregem Jonsonem a samozřejmě s houslistou Zeldou.

Restart (2015-2018)

Zlom přišel v roce 2014, který byl na koncerty dosud nejbohatší, avšak po oznámení zpěvaččina těhotenství se sestava scvrkla na Eyraha, Ereis a Zeldu a bylo otázkou, zda Ertha bude pokračovat a jak. Na nějakou dobu se činnost kapely omezila na komorní akustické zkoušky ve třech s miminem. Ereis začala hrát na harfu, Zelda přidal příčnou flétnu a Eyrah se vrátil ke kytaře. Časem jim ale metal začal zase chybět a rozhodli se to zkusit ještě jednou. Tak se začala pomalu rodit současná sestava. Klávesák Petr přišel v létě 2016. O rok později šla kapela do studia a nahrála singl Pilgrim, na kterém s kytarou hostoval Tonda „Gabriel“ Buček z kapely Rosa Nocturna. Krátce nato se objevil kytarista Bran. Bubeníka se dlouho najít nedařilo, a tak – poučena z dřívějších nezdarů – Ertha na jaře 2018 vyrazila opět na koncerty v neúplném složení. Asi největším úspěchem této sezóny bylo vystoupení na šestém ročníku festivalu Folk Metal Fest v Tišnově. Koncem roku ovšem bylo nutné koncertování opět na čas přerušit.

And the Stars Went Out (2019-2021)

Druhou rodičovskou pauzu kapela ustála bez úhony a rozhodla se ji pojmout jako tvůrčí volno. Začal se rodit plán na dlouhohrající album a v létě 2019 vznikly první studiové nahrávky. Jedna z nich, Guiding Star, vyšla v září téhož roku jako singl doprovázející vydání fantasy románu Rituál, který napsali společně Eyrah a Ereis. Návrat ke koncertování na jaře 2020 velmi rychle utnula pandemie covidu, práce na albu však zvolna pokračovala a v prosinci kapela vypustila do světa třetí, poslední singl – skladbu Trollbound.

Přípravy vyvrcholily v následujícím roce. Do studia dorazili poslední hosté, vznikly nové koncertní kostýmy a promo fotky, Ereis pracovala na ilustracích a grafice k albu. Po dokončení nahrávání kapelu opustil kytarista Bran, který se rozhodl plně věnovat vlastnímu projektu. Deska And the Stars Went Out vyšla v prosinci 2021, plánovaný křest a turné však bylo nutné vzhledem ke složité situaci – Branovu náhlému odchodu, dalším pandemickým opatřením i třetímu přírůstku do kapelní školky – odložit na neurčito.

Současnost (2022-2024)

Vedle euforie z dokončení dlouho připravovaného alba začala kapela v následujícím roce zvolna psát novou kapitolu svého života. Greg Jonson, který s Erthou průběžně spolupracoval na dílčích projektech a podílel se i na vydané desce, dočasně zaujal místo kytaristy pro živá vystoupení, ale po pár měsících už bylo jasné, že zůstane natrvalo. V létě 2022 tak mohla kapela zahrát na festivalu GameCon a zahájit touto báječnou akcí další koncertní činnost. V září pak vyšel nový singl Their Rules, skladba doprovázející vydání fantasy románu Trojice od Eyraha a Ereis.

Na podzim 2023 proběhl na brněnské Melodce dlouho odkládaný křest alba And the Stars Went Out. Plánované turné kapela nakonec musela ze zdravotních důvodů razantně zkrátit, mezitím však vznikla a stále vzniká řada jiných věcí – od kapelních triček s motivem skladby Pilgrim přes nové skladby po videoklip k singlu Their Rules. Přestože zdravotní pauza stále trvá, kapela se už připravuje na příští koncerty a v plánu je toho ještě mnohem víc.